Artykuły

Seminar in Brasov, Transylvania

28 listopada 2017

A great weekend seminar in Transylvania! A majestic place with a very interesting and important history to Poland!

I had a wonderful pleasure to teach the Terra Ultrasilvana team from Brasov! They proved to be wonderful hosts, apt students and great fencers!

It was a very insightful event as I had an opportunity to research and retry one of my favorite sabre manuals of De Saint Martin and mixture of Eastern European fencing!

What proved very interesting was the part concerning the Turkish fencing as it was first time I could teach it abroad, not only to my Polish students!

I am really looking forward to visit Braszów again!

Underneath some photos by Diana.

Zapraszamy serdecznie na pierwsze zajęcia akademii Fireblade

30 października 2017

Akademia Fireblade. Zajęcia szermierki choreograficznej poświęcone najbardziej rozpoznawalnej broni filmowej, mieczowi świetlnemu. Zajęcia te opierać się będą na specjalnym treningu wielu systemów walki zarówno z Azji jak i Europy, promując najbardziej widowiskowe działania i techniki jednocześnie upraszczając ich mechanikę, tak by świetnie inscenizować pojedynki i walki w iście hollywoodzkim stylu. Treningi te są także świetna rekreacją, jako doskonała forma aktywności fizycznej i umysłowej.

 

Kilka ciekawostek z pruskiej szermierki

17 kwietnia 2017

Ciekawy, a przez to oficjalny wpis na temat Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Jako, że były święta, miałem możliwość zagłębienia się z powrotem w literaturę poświęconą mojej ulubionej broni, czyli szabli. Tym razem wziąłem na stół starodruki z początku XIX wieku autorstwa kilku pruskich oraz saksońskich nauczycieli szermierki. Udało mi się dzieki tym kilku dniom wolnego zakończyć pewien okres badania którym zajmuje się od dłuższego czasu. Chronologicznie: Timlich ,Roux, Seidler, Christmann oraz jeszcze jeden, który będzie niespodzianką w nadchodzącej książce.
Naturalnie jako punkt odniesienia wziąłem dawno temu analizowanego Wernera, który jak wiemy był jednym z głównych saksońskich fechtmistrzów oraz nauczycielem samego Starzewskiego. Używa on jednak tzw. haurappierów, czyli rodzaju specjalnych pałaszy pojedynkowych. Jego mechanika jest o tyle ciekawa, ze odmienna od standardowej Contre-pointe’y znacząco przybierającej na popularności w szermierce zachodnioeuropejskiej w późniejszym okresie.

Nasi partnerzy