Artykuły

Tłumaczenie ustępu Wernera dotyczącego różnic w szermierce szablą a pałaszem

6 marca 2022

Poniższe tłumaczenie ustępu z podręcznika Johan Adolf Ludwig Wernera pt. Versuch einer theoretishen anweisung zur Fechtkunst im Hiebe, napisanego w Lipsku w 1824. Dotyczy ono różnic między szermierką bronią kawaleryjską (głownie szablą) a typowym pojedynkowym haurappierem. 

Jest to pierwszy w zamieszczonych tekstów na ten temat, który przedstawia najbardziej nowoczesne (dla ówczesnych) podejście do tematu, zgodnie z powoli dominujacym nurtem szermierki pojedynkowej w Europie. 

Celem tego oraz kolejnych tłumaczeń, które będę tutaj zamieszczał jest porównanie różnego podejścia do szermierki w tym okresie.

 

Podręcznik Capo Ferro

27 stycznia 2022

Poniżej tłumaczenie całości podręcznika Ridolfo Capo Ferro z Cagli, jednego z najważniejszych pozycji literaturowych XVII wieku, dotyczących szermierki. Przetłumaczone przez Jarosława "Igłę" Domińskiego i opublikowane za jego pozwoleniem.

Co więcej, warto podkreślić, że podręcznik ten jest nie tylko ważny ze względu na tradycję rapierową. Stanowi on najważniejszy, razem z podręcznikiem Salvartore Fabrisa podręcznik szermierki dla północnej Europy. Ich twórczość wpłynęła nie tylko na całość tradycji szermierki kolnej naszego regionu,ale także na jej bazie wykreowała się cała forma nowożytnej szermierki siecznej i to nie tylko w tradycji niemieckiej.

Miłego czytania!

Nasi partnerzy