22 września 2018


Wstęp normalny
100,00 zł

Zapraszamy serdecznie na pierwsze warsztaty z francuskiego stylu contre-pointe w Krakowie! Zapraszamy zarówno entuzjastów szpady, by poznali techniki szermierki siecznej, jak i entuzjastów cięcia by poznali moc sztychu!

SYSTEM

Francja XVIII wieku, staje sie jedną z największych kulturowych potęg Europy. Zdominowała ona wówczas większą częśc Europy swoją rewolucyjną metodyką szermierki pojedynkowej. Ich terminologia i wiele rozwiązań włączono w wiele systemów Europy, co więcej mistrzowie francuscy przed rewoluca zakłądali szkoły w całej Europie, a w trakcei rewolucji, często emigrując stawali się jednymi z najczęstszych nauczycieli szermierki w wieu państwach. Augustin Grisier oraz Alexandre Valville to dwie najbardziej rozpoznawalne postaci nauczycieli emigrantów.

Pointe, Espadon oraz contre-pointe to trzy systemy definicji szermierki według mistrzów francuskich XVIII i XIX wieku

  • Pointe (sztych) określa w uproszczeniu wszystkie systemy oparte na pchnięciu, gdzie podstawą jest działanie bronią kolną.
  • Espadon (szabla) określa system sieczny - w którym dominującym działaniem jest cięcie - jednak w kontekście zarówno cięcia przełamującego jak i lekkiego cięcia.
  • Contre-Pointe (przeciw-sztych) - bardzo specyficzne połączenie obu powyższych stylów, oparte na działaniu bronią sieczną, jednak w oparciu o mechanikę pchnięcia - uzupełnianą cięciami w sytuacjach tego wymagających

MAITRE VALVILLE I JEGO SZTUKA

Alexandre Valville (ur. ok. 1780) - znany francuski szermierz epoki napoleońskiej, w wieku 30 lat dociera do Rosji. Młody Valville spędził wiele lat ucząc się szermierki we Francji, Szkocji, Niemczech, Węgrzech, Włoszech i co nie było typowym dla tego okresu pobierał tez nauki walki kijami w północnej Afryce. Podkreśla on też w swoim podręczniku użyteczność zrozumienia sztuki poprzez znajomość niektórych z wymienionych tradycji. Valville rozpoczyna nauczanie w w Sankt Petersburgu jako choreograf Teatru Alexandryjskiego. W 1812, w trakcie najgorętszych stosunków franko-rosyjskich zostaje mianowany fechmistrzem Carskosielskiego Liceum, elitarnej szkoły dla uczniów ze szlacheckich rodzin, założonej w 1811 roku. Jednym z jego studentów zostaje nikt inny jak sam Puszkin. W 1818 zostaje mianowany Generalnm fechtmistrzem gwardii - jego system wyznaczył nowe standardy w szkolnictwie szermierczym Rosji. W 1840 odchodzi na emeryturę i wraca do Francji.

System Valville'a to system nietypowy, jako, że łączy on w sobie zasady contre-pointe z espadon. Był on o tyle ciekawy, że pozostaje interesującym wyjatkiem popularnym niezwykle w krajach wschodniej Europy, prawdopobnie także i w Polsce.

MIEJSCE

Zapraszamy do naszego centrum, przy Królewskiej 51. Krakowska Szkoła Fechtunku ma dwa wejścia, najlepiej jest dotrzeć od strony Kazimierza Wielkiego, poniżej mapka jak najlepiej tam dotrzeć:

CZAS

5 godzin zajęć, zaczynamy od godziny 12:00

SPRZĘT

Zapewniamy cały sprzęt treningowy, jednak warto wziąć ze sobą lekkie rękawiczki oraz cokolwiek pod maskę (moze być zwykła szmatka lub czapka wystarczy)

KOSZT

Koszt to jedyne 100 pln! Specjalna oferta dla osób chcących rozpocząć trening razem z nami!

 

REJESTRACJA

Liczba miejsc jest ograniczona, spieszcie się!

Rejestracja pod poniższym linkiem:
REJESTRACJA

 



Galeria

Nasi partnerzy