9 lutego 2019


Cena za pierwszy blok
80,00 zł
cena za drugi blok
100,00 zł
cena za oba bloki dla osób z KSF oraz kntynuujących
100,00 zł
cena za oba bloki dla osób nowych
120,00 zł

Zapraszamy serdecznie na trzecie warsztaty z francuskiego stylu contre-pointe w Krakowie! Zapraszamy zarówno entuzjastów szpady, by poznali techniki szermierki siecznej, jak i entuzjastów cięcia by poznali moc sztychu!

SYSTEM

Francja XVIII wieku, staje się jedną z największych kulturowych potęg Europy. Zdominowała ona wówczas większą część Europy swoją rewolucyjną metodyką szermierki pojedynkowej. Ich terminologia i wiele rozwiązań włączono w wiele systemów Europy, co więcej mistrzowie francuscy przed rewolucją zakładali szkoły w całej Europie, a w trakcie rewolucji, często emigrując stawali się jednymi z najbardziej szanowanych nauczycieli szermierki w wielu państwach. Augustin Grisier oraz Alexandre Valville to dwie najbardziej rozpoznawalne postaci nauczycieli francuskich w Europie.

Pointe, Espadon oraz contre-pointe to trzy systemy definicji szermierki według mistrzów francuskich XVIII i XIX wieku

  • Pointe (sztych) określa w uproszczeniu wszystkie systemy oparte na pchnięciu, gdzie podstawą jest działanie bronią kolną.

  • Espadon (szabla) określa system sieczny - w którym dominującym działaniem jest cięcie - jednak w kontekście zarówno cięcia przełamującego jak i lekkiego cięcia.

  • Contre-Pointe (przeciw-sztych) - bardzo specyficzne połączenie obu powyższych stylów, oparte na działaniu bronią sieczną, jednak w oparciu o mechanikę pchnięcia - uzupełnianą cięciami w sytuacjach tego wymagających

MAITRE VALVILLE I JEGO SZTUKA

Alexandre Valville (ur. ok. 1780) - znany francuski szermierz epoki napoleońskiej, w wieku 30 lat dociera do Rosji. Młody Valville spędził wiele lat ucząc się szermierki we Francji, Szkocji, Niemczech, Węgrzech, Włoszech i co nie było typowym dla tego okresu pobierał tez nauki walki kijami w północnej Afryce. Podkreśla on też w swoim podręczniku użyteczność zrozumienia sztuki poprzez znajomość niektórych z wymienionych tradycji. Valville rozpoczyna nauczanie w w Sankt Petersburgu jako choreograf Teatru Alexandryjskiego. W 1812, w trakcie najgorętszych stosunków franko-rosyjskich zostaje mianowany fechmistrzem Carskosielskiego Liceum, elitarnej szkoły dla uczniów ze szlacheckich rodzin, założonej w 1811 roku. Jednym z jego studentów zostaje nikt inny jak sam Puszkin. W 1818 zostaje mianowany Generalnym fechtmistrzem gwardii - jego system wyznaczył nowe standardy w szkolnictwie szermierczym Rosji. W 1840 odchodzi na emeryturę i wraca do Francji.

System Valville'a to system nietypowy, jako, że wykorzystuje on zasady contre-pointe, jednak z naciskiem na espadon. Jego metoda espadon posiadała bardzo wyraźne wpływy szkół, które wyształciły jego styl. Każda z nich była wyraźnie preferującą cięcie, przez co jego espadon jest niezwykle rozbudowanym kompleksem technik z calej Europy. Pozostaje on interesującym wyjątkiem, popularnym niezwykle w krajach wschodniej Europy, także i w Polsce. W zaborze rosyjskim była to prawdopodobnie najważniejsza metoda kształcenia oficerów szermierki.

PROGRAM

Blok Pierwszy - dwie godziny

Nasze zajęcia podzielone będą na dwa bloki- pierwszy poświęcony szpadzie francuskiej, bazującej na tradycji Rodziny Liancour. Jest to rozwinięta forma szpady jeszcze epoki Króla Słońce, system ten w nieco rozwiniętej formie dotarł do czasów Valville'a. Jest on o tyle ciekawy, ze bazuje na bardzo wysokiej jakości natarcia. Grupę podzielimy naturalnie na mniej i bardziej zaawansowanych, którzy będą mogli przepracować działania o rożnym poziomie zaawansowania.

Blok drugi - trzy godziny

Blok poświęcony contre-pointe. Dla początkujących wprowadzimy zasady Espadon,natomiast osobom bardziej zaawansowanym przestawimy mechanizm działań Contre-Pointe. Na każdy blok można zapisać się osobno

MIEJSCE

Zapraszamy do naszego centrum, przy Królewskiej 51. Krakowska Szkoła Fechtunku ma dwa wejścia, najlepiej jest dotrzeć od strony Kazimierza Wielkiego, poniżej mapka jak najłatwiej do nas trafić:

CZAS

5 godzin zajęć, zaczynamy od godziny 12:00

SPRZĘT

Zapewniamy cały sprzęt treningowy, jednak warto wziąć ze sobą lekkie rękawiczki oraz cokolwiek pod maskę (może być zwykła szmatka lub czapka wystarczy)

KOSZT

Koszt za całe warsztaty to jedyne 120 PLN! Pierwsza część to jedyne 80 PLN, druga to 100 PLN.

Koszt dla naszych regularnych uczniów, to jedynie 100 PLN


 

REJESTRACJA

Liczba miejsc jest ograniczona, spieszcie się!

Rejestracja pod poniższym linkiem:
REJESTRACJA


 Galeria

Nasi partnerzy