30 czerwca 2019


Blok podstawowy, dla osób rozpoczynających
120,00 zł
Całość, dla osób kontynuujących
140,00 zł
Całośc, dla osób rozpoczynających
160,00 zł

Szermierze!

Kolejny raz spotykamy się w Warszaiwe na warsztatach szabli! Tym razem naszym głównym tematem będzie praca zamachem w kontekście zarówno ofensywnym jak i defensywnym. Wykorzystamy do tego nowe wyposażenie sali w CDSW.

 

PROFIL ZAJĘĆ

Nasz główny profil czyli nauka w trybie "gildiowym" czyli naszych "gier" nie ulega zmianie dla części początkującej. Jednak ze względu na nasz główny temat warsztatów, druga część będzie wykorzystywać ten aspekt pedagogiczny jedynie częściowo. Co to jest gra i jak łączy się ze zjawiskiem polskiej szermierki oraz dawnego modelu pedagogicznego wytłumaczone zostało w poprzednich wstępnych opisach warsztatów.

Regularne zajęcia składać się będą z dwóch etapów - etap utrwalania podstaw oraz etap zaawansowany.

Etap utrwalania składać się będzie z powtórką podstaw oraz krótką analizą poprzednich zajęć. Ten etap jest najlepszym momentem dla osób początkujących w celu wprowadzenia w sztukę walki szablą. Jednocześnie umożliwia on zrozumienie podstaw potrzebnych do przejścia na drugi etap.

Etap zaawansowany natomiast jest zróżnicowany - tutaj podzielimy się na grupy zależnie od poziomu zrozumienia tematu i rozwijać będziemy odpowiednie rzeczy na poziomach adekwatnych dla uczestników. Oznacza, to że mimo, że ćwiczyć będziemy potencjalnie to samo, wprowadzana będzie odmienna ilość dodatkowych informacji  - jak rozwiązania taktyczne, szczegóły biomechaniczne każdego ruchu czy bardziej skomplikowane aspekty analizowanego materiału.

Siódme spotkanie poświęcone będzie arcyciekawemu aspektowi kontroli tempa oraz intencji przez akcję zamachu. Jeden z najważniejszych czynników reprezentujących walkę szablą "ciężką" (która wcale nie musiała mieć więcej masy). Zamach stanowiący element młyńca szablą odpowiada nie tylko za zwiększenie siły uderzenia bronią, ale także zabezpiecza atakującego przed potencjalnym wyprzedzeniem oraz umżliwia zmianę kierunku cięcia przez opóźnienie tempa oraz rozwinięcie samego zamachu. 
Cięcie będące najważniejszą cechą szermierki szablą wschodniej Europy, co podkreślone jest w wielu podręcznikach zachodnich opisujących sztukę władania szablą przez Polaków, Węgrów, Turków, czy Tatarów i Czerkiesów. Prawidłowe cięcie zawsze składa się z odpowiedniego przygotowania samego cięcia oraz samego cięcia. Przygotowanie cięcia, tutaj konkretnie akcja zamachu jest kluczowym aspektem dobrego działania szablą.
Poprzednie zajęcia opisywały aspekt zmiany rodzaju zamachu - w jaki sposób bezpiecznie przejść z zamachu opartego na nadgarstku w łokciowy, czy też zamach całym ramieniem. Siódme warsztaty rozwiną ten temat poprzez wykorzystanie tej akcji do zwiększenia możliwośc wykonywania cięcia. Na kolejnych warsztatach nie tylko rozumiemy lepiej sam polski młyniec, jak i rozszerzymy wiedzę o węgierskim odlewie!

Więcej o Espadon

Szabla polska a system dojrzały

 

PLAN

Warsztat trwać będzie 6 godzin, plus 30minutowa przerwa i kilka krótkich kilkuminutowych przerw.

BLOK PODSTAWOWY

12:00 - 12:10 krótkie wprowadzenie

12:10 - 12:25 Rozgrzewka

12:25 - 13:00 Praca nóg

13:00 - 13:30 Sekwencja cięć Starzewskiego, czyli półcięcia

13:30 - 13:35 Krótka przerwa

13:35 - 14:30 Podstawowe gry (wg Meyera) i różne modele ich zastosowania

14:30 - 15:00 Przerwa długa

BLOK ZAAWASOWANY

15:00 - 15:10 Mobilizacja

15:10 - 16:00 Zamach w młyńcu

16:00 - 17:00 Zamach z łokcia oraz z ramienia

17:00 - 18:00 Sekwencje gier w kilku rozwiązaniach taktycznych

17:30 - 18:00  Cięcia ostrą szablą oraz kontrolowane sparringi

SPRZĘT

Na cześć podstawową nie potrzebny będzie żaden sprzęt. Mimo to, prosimy o przyniesienie dwóch rzeczy - rękawiczek w celu zapobiegnięcia otarciom oraz nakryć głowy pod maski szermiercze - ze względów higienicznych oraz z tego, ze stanowią one dodatkowe wytłumienie.

Na cześć zaawansowaną, prosimy o przyniesienie maski szermierczej oraz suspensorium.

Każdy uczestnik ma możliwość przyniesienia swojego sprzętu na zajęcia, jednak nie mamy żadnych wymagań, ponieważ dla każdego zarejestrowanego uczestnika zapewniamy specjalny sprzęt treningowy, począwszy od specjalnych palcatów, po syntetyczne symulatory szabel różnego typu z maskami.

MIEJSCE

CDSW czyli Centrum Dawnych Sztuk Walki, ul Kolejowa 8c w Warszawie!

http://cdsw.pl/

DOJAZD


Zachęcamy do obejrzenia mapy gogle, po wpisaniu „Centrum Dawnych Sztuk Walk” znajdziemy PIN wskazujący dokładną lokalizację:
google maps
Dojazd Taksówką:
Kolejowa 8 c, jeżeli nawigacja taksówkarza nie będzie potrafiła znaleźć numeru to warto powiedzieć że to obok klubu odessa w drugim rzędzie magazynów
Dojazd samochodem: 
Wzdłuż rampy pod CDSW jest należący do klubu parking więc nie ma obaw o zostawienie samochodu
Dojazd komunikacją miejską:
Z dworca Centralnego
Autobus 127 do placu Zawiszy(ten plac gdzie znajduje się hotel Sobieski) i spacer obok muzeum kolejnictwa ulicą towarową aż do kolejowej
Ewentualnie
Tramwaj 10 do przystanku Karolkowa 01 i spacer ulicą karolkową i przyokopową aż do kolejowej. 
Z dworca Zachodniego


 


REJESTRACJA

prosimy o rejestrację pod poniższym linkiem:

REJESTRACJA

Ogólny koszt seminarium to 140 PLN od uczestnika. Dla grup przewidujemy atrakcyjne zniżki.

160 PLN dla każdego nowego uczestnika.

120 PLN kosztuje część powtókowa, czyli także wrprowadzająca zupełnie początkujących w arkana naszej rodzimej broni.

W celu rejestracji należy przesłać bezzwrotną zaliczkę 40 PLN na konto przesłane w mailu zwrotnym po ukończeniu rejestracji!


 

Ilość miejsc ograniczona!
Zdjęcia z poprzednich edycji:

LINK

LINK

Nasi partnerzy