18 października 2020


Tylko pierwszy blok
140,00 zł
Uczestnik ze sprzętem
160,00 zł
Nowy uczestnik
180,00 zł

Siedemnaste spotkanie z szablą juz niedlugo przed nami!


ZAJĘCIA

Najważniejszą cechą systemu polskiej szabli jest cięcie. Dobra technika, czyli zarówno odpowiednio poprowadzone ostrze, odpowiednie ułożenie ramienia w celu prawidłowego zamknięcie linii, odpowiednie przygotwania samego trafienia czy skuteczna kontrola nad bezwładnościa samej broni to tylko kilka ważnych atrybutów, tworzących fundament dobrego cięcia.

Nasze warsztaty to pewnego rodzaju kompozyt, jako, że system będący przedmiotem naszego nauczania to przede wszystkim wiele lat badań nad historią broni, szermierki jak i kultury jakim są Dawne Europejskie Sztuki Walki. Zjawisko, które nie jest tylko formą archeologiii doświadczalnej, ale także żywym sportem, który ma swoje odwzierciedlenie w coraz większej popularności turniejów i sympozjów na całym świecie, ale także w coraz większej ilości zarówno profesjonalnych jak i amatorskich klubach powstających nawet w dalekowschodniej Azji. 
Nasz system pozostaje niełatwy do przeniesienia na nowoczesne łono. Dawna metodyka oraz dydaktyka w Polsce charakteryzowała się tzw. modelem "mistrzowskim", gdzie nauczyciele przekazywali swoje umiejętności bezpośrednio, często bardzo swoistą metodą, opracowana odpowiednim warsztatem doświadczenia. Dlatego też wiele instrumentów, które mogłyby nam pomóc w przekazywaniu wiedzy odeszło razem z nimi, a jedyne co zostalo to efekt w postaci technik zapisanych w historii. Dlatego też, by móc uczyć tego systemu musimy sięgać do szerokiego wachlarza narzędzi jakie daje nam zarówno dawna metodyka wykorzystywana w welu podręcznikach do szermierki z okresu. Jednak tamta, dostosowana była przede wszystkim do ówczesnego jej człowieka. Tutaj  z pomocą przychodzi nam nowoczesna szermierka sportowa, sztuki i inne sporty walki. Jednak nie bójcie się, nie nauczymy was uprawiać sportowej szermierki z szabla polską, a przede wszystkim wykorzystamy bezprecedensowe dekady doświadczeń szermierki nowoczesnej!

 

Nasz warsztat, to zawsze trzy bloki. Pierwszy blok będzie wprowadzać i utrwalać najbardziej podstawowe cięcia i działania ostrzem. Z podręcznika Michała Starzewskiego wzięliśmy specyficzny dla niego rozdział cięć na wręczne i rdzenne. Dziekki temu pozwala nam to uczyć dwóch modeli cieć w kilku układach, co tworzy bazę naszej metody szkoleniowej. Ten temat będzie przewodnim tego bloku.

Drugi blok, Rozszerzony, stanowić będzie rozwinięcie tych umiejętności oraz przede wszystkim przepracowanie tematu głównego - w przypadku XVII spotkania, będzie to zastosowanie Rdzennych cięć. Zastosowanie ich w szeregu różnych modeli taktycznych da nam mozliwość zrozumienia i osadzenia tych działań w rzeczywistości pola walki.

Trzeci blok, Blok Cięcia jak zawsze uświetnimy swego rodzaju podsumowaniem warsztatów przez trening cięcia ostra bronią oraz sparingów technicznych pod okiem instruktora.

 


 

Szermierka polską szablą

Szermierka szablą w  Polsce była niezwykle popularnym zjawiskiem. Szkolili się w niej zarówno żołnierze, jak i dzieci często nawet w formie rekreacyjnej. Istnienie polskiej szermierki podkreśla kilka źródeł zachodnich oraz rodzimych. Szermierka krzyżowa, termin przypisywany polskiej szermierce już w XVII wieku, jest dużo starszy. Bierze się on z całej gałęzi systemów  epoki średniowiecza min. miecza. 
Więcej na ten temat w poniższych linkach

Czy polska szermierka istniała?

Nasz podstawowy układ cięć

Omówienie wybranych źródeł dotyczących szabli polskiej

Tradycja szermierki krzyżowej, czyli nie tylko szabla

Techniki szermierki krzyżowej w innych źródłach XVII wieku

Stary oraz nowy model szermierki siecznej


Cięcie będące najważniejszą cechą szermierki szablą wschodniej Europy, co podkreślone jest w wielu podręcznikach zachodnich opisujących sztukę władania szablą przez Polaków, Węgrów, Turków, czy Tatarów i Czerkiesów. Prawidłowe cięcie zawsze składa się z odpowiedniego przygotowania oraz samego cięcia. Przygotowanie cięcia jest kluczowym aspektem dobrego działania szablą. W trakcie zaawansowanych zajęć korzystamy często z pokrewnego systemu Espadon, czyli szermierki siecznej, której także uczono w polskich szkołach rycerskich w XVIII wieku.


 

Więcej o Espadon

Szabla polska a system dojrzały

 

PLAN

Warsztat trwać będzie 6 godzin, plus 30minutowa przerwa i kilka krótkich kilkuminutowych przerw. Wkrótce więcej informacji

BLOK PODSTAWOWY
12:00 – 
14:30 Przypomnienie i omówienie podstaw

14:30 – 15:00 Przerwa długa

BLOK ROZSZERZONY

15:00– 15:10 Rozgrzewka i mobilizacja
15:10  – 17:20 Trening techniczny

BLOK CIĘĆ
17:20 - 18:00 Cięcia ostrą bronią oraz kontrolowane sparingi.

 

SPRZĘT

Na cześć podstawową nie potrzebny będzie żaden sprzęt. Mimo to, prosimy o przyniesienie dwóch rzeczy - rękawiczek w celu zapobiegnięcia otarciom oraz nakryć głowy pod maski szermiercze - ze względów higienicznych oraz z tego, ze stanowią one dodatkowe wytłumienie.

Na cześć zaawansowaną, prosimy o przyniesienie maski szermierczej oraz suspensorium. Są one niewymagane, jednak uczestnik posiadający własną maskę oraz suspensor posiada mniejsza kwotę uczestnictwa. (160 pln)

Każdy uczestnik ma możliwość przyniesienia swojego sprzętu na zajęcia.

MIEJSCE

CDSW czyli Centrum Dawnych Sztuk Walki, ul Kolejowa 8c w Warszawie!

http://cdsw.pl/

DOJAZD
Zachęcamy do obejrzenia mapy gogle, po wpisaniu „Centrum Dawnych Sztuk Walk” znajdziemy PIN wskazujący dokładną lokalizację: 

Nasi partnerzy