3 marca 2019


Tylko Blok pierwszy, powtórkowy, dla początkujących
160,00 zł
Całość seminarium, dla kontynuujących
140,00 zł
Całość seminarium, osoby nowe
160,00 zł

Czołem szermierze!

Piąte warsztaty szabli w Centrum Dawnych Sztuk Walki w Warszawie tuż przed wami! Tym razem rozwijamy model taktyczny w oparciu o model siecznej szermierki Chevalier de Saint Martina. W trakcie czwartych warztatów poznać mogliście jeden z układów wprowadzający do jego metody. Tym razem rozwiniemy ten model prezentując bardzo szeroki wachlarz możliwości pracy szablą. 


 

PROFIL ZAJĘĆ

Nasz główny profil czyli nauka w trybie "gildiowym" czyli naszych "gier" nie ulega zmianie! 
Gra to włoski termin określający układy działań, która to mechanika ma dwie wartości - po pierwsze jest to podstawowa metoda pedagogiczna dla gildii i szkół szermierczych okresu średniowiecza i renesansu. (Naturalnie później wykorzystywana równie chętnie!) Po drugie system ten także łączy się odmiennym charakterystycznym dla szabli polskiej rozwiązaniem taktycznym, gdzie zamiast jednego wyspecjalizowanego cięcia, wykorzystuje układ, który umożliwia wypracowanie otwarcia i trafienie przeciwnika (bądź seria trafień)

Regularne zajęcia składać się będą z dwóch etapów - etap utrwalania podstaw oraz etap zaawansowany.

Etap utrwalania składać się będzie z powtórką podstaw oraz krótką analizą poprzednich zajęć. Ten etap jest najlepszym momentem dla osób początkujących w celu wprowadzenia w sztukę walki szablą. Jednocześnie umożliwia on zrozumienie podstaw potrzebnych do przejścia na drugi etap.

Etap zaawansowany natomiast jest zróżnicowany - tutaj podzielimy się na grupy zależnie od poziomu zrozumienia tematu i rozwijać będziemy odpowiednie rzeczy na poziomach adekwatnych dla uczestników. Oznacza, to że mimo, że ćwiczyć będziemy potencjalnie to samo, wprowadzana będzie odmienna ilość dodatkowych informacji  - jak rozwiązania taktyczne, szczegóły biomechaniczne każdego ruchu czy bardziej skomplikowane aspekty analizowanego materiału.

Espadon a tradycja Polska

Kolejne spotkanie poświęcone będzie zrozumieniu różnych taktycznych rozwiązań proponowanych w modelu nauczania prezentowanych w podręczniku Kawalera M. J. De Saint Martin z 1804 roku. Uczeń jednego z najbardziej znanych francuskich mistrzów szermierki Guillame'a Daneta, po rewolucji francuskiej wyemigrował z Francji. Jego ostatecznym przystankiem było cestarstwo austriackie, gdzie ostatecznie otrzymał tytuł cesarskiego mistrza szermierki. Uczył w Akademii Teresjańskiej i tam napiał jeden z najbardziej pełnych traktatów na użycie szabli. Ciekawym zjawiskiem było to, że jego system nie zmieniał już istniejącej i kultywowanej metody, a jedynie utrwalił ten model w oparciu bardzo ciekawy i prosty system pedagogiczny umożliwiający trening zarówno na koniu jak i pieszo.

W jaki sposób łączy się to z Polską szermierką? Zachodnia technika szermierki siecznej w XVIII wieku utrwaliła pewien specyficzny układ rozwiązań zarówno w terminologii jak i w technice. Dane działania poza przyjęciem odpowiedniej nazwy, były takze wykonywane  w najbardziej optymalny sposób. Przykłądowo cięcie poziomie, Coup de Flanc, Flanken hieb czy Mittelterz - wykonywane było całym ramieniem jako mocne krojące cięcie z lewej strony, jako takie preferowane było we wczesniejszych podręcznikach (Perinat, 1740 czy Timlich, 1796) jak i późniejszych (Valville 1817 czy Segers 1831) z wielu regionów od Hiszpanii Burbonów do carskiej Rosji. Mechanizm ten pokrywa sie także z wieloma preferowanymi akcjami węgierskich szermierzy,którzy to cięcie potrafili wykorzystać jako główny arsenał w walce na szable. Historia i metody wielu nauczycieli w kontekście szermierki typu Espadon, czyli szermierki siecznej polegałą na wykorzystaniu najlepszych działań pozbieranych z wielu narodów, jako, że szabla była dla Francuzów bronią zupełnie obcą. Nauczyli się jej tworząc w oparciu o swój system szermierki bardzo rozwinięty zestaw taktycznych podstaw, który także był uczony w Polsce w XVIII wieku, która to sprowadzała wielu nauczycieli z Francji do nauczania w pierwszych akademiach rycerskich. Schemat nauczania - czyli nauka przez sekwencję działań - stanowi tu także świetny łącznik z polskim modelem nauczania.

Podręcznik ten pozwala nam na zrozumienie tego modelu taktycznego i zastosowania go w kontekście polskiej szermierki szablą. Ciekawostką jest, że jest to jeden z szeregu podręczników, który wykorzystuje cięcie krzyżowe jako działanie wykończeniowe sekwencji cięć wykorzystywanych do nauczania władania szablą na koniu.

 

Zajęcia główne przewidziane są dla osób, które miały już styczność z naszymi seminariami bądź szermierką czy sztukami walki. Jednocześnie pierwsza część zajęć poświęcona będzie dla osób zupełnie nowych, co ułatwi zrozumienie drugiej części seminarium.

Postaramy się poszerzyć świadomość wykorzystania tej skomplikowanej broni i rozwinąć związane z nią umiejętności w jak najszerszym zakresie. 

SZABLA POLSKA I TZW. SYSTEM DOJRZAŁY
(tekst taki sam jak w poprzednim seminarium)

Szabla jest bronią, która wyewoluowała dosyć wcześnie( VI wiek), jednak rozwinęła się późno, bo na przestrzeni XV wieku. Od XVI wieku następuje czas jej popularyzacji w Europie wschodniej i centralnej. Mimo to, dopiero szereg polskich i węgierskich zwycięstw nad wojskami tureckimi przyniósł jej popularność w nowoczesnym wojsku zachodnioeuropejskim, by w XIX wieku zdominować broń sieczną Europy.. W tym krótkim okresie stała się ona dominującą i prawdopodobnie najbardziej zdywersyfikowaną bronią na świecie. Uczona była w wielu różnych odmianach i szkołach na świecie. Mimo długiej tradycji użycia szabli na terenie polski, rodzimy model zaczął powstawać dopiero w połowie XVII wieku. Ważnym elementem konstrukcji było połączenie konstrukcji wschodnich i europejskich. Polskie szable w porównaniu do pozostałych szabel wschodnich z okresu przede wszystkim posiadały osłony palców w postaci rozmaitych kabłąków, wskazuje to na silny wpływ zachodni na nasz narodowy styl. 

Szabla polska to system o tyle niezwykły, że trzymający się korzeniami europejskich średniowiecznych sztuk walki. Podczas , gdy na przestrzeni renesansu system szermierki europejskiej ulegał specjalizacji,  w związu z rozwiającym się wzorcem pojedynkowym. Polska technika trzymała się rdzennych zasad systemów włoskich oraz niemieckich, które to były wspólnie rozwijane na terenie naszego kraju. Dzięki temu broń ta nie utraciła swojego bojowego charakteru, a styczność ze wschodnim modelem szermierczym poprzez walki z Turkami czy Tatarami pozwoliła stworzyć charakterystyczny system. 
O jego wartości świadczy to, że technika polska wraz z bronią odcisnęła bardzo wyraźne piętno na austriackim modelu szermierki XVIII wiecznej, wprowadzając weń nie tylko nasza rodzimą konstrukcję broni ale także i specyficzny nam młyniec. 

System dojrzały, jest powiązany z okresem, kiedy dzięki szeregowi wpływów technik niemieckiej szkoły miecza, włoskiego rapiera oraz tureckiej, kaukaskiej i węgierskiej szabli. Wykrystalizował się spójny mechanicznie system, który wykształcił swoiste działania, jak choćby nasz specyficzny młyniec, czy konkretna mechanika cięć oraz charakterystyczna praca fałszywym ostrzem.

PLAN

Warsztat trwać będzie 6 godzin, plus 30minutowa przerwa i kilka krótkich kilkuminutowych przerw.

Plan wkrótce

SPRZĘT

Na cześć podstawową nie potrzebny będzie żaden sprzęt. Mimo to, prosimy o przyniesienie dwóch rzeczy - rękawiczek w celu zapobiegnięcia otarciom oraz nakryć głowy pod maski szermiercze - ze względów higienicznych oraz z tego, ze stanowią one dodatkowe wytłumienie.

Na cześć zaawansowaną, prosimy o przyniesienie maski szermierczej oraz suspensorium.

Każdy uczestnik ma możliwość przyniesienia swojego sprzętu na zajęcia, jednak nie mamy żadnych wymagań, ponieważ dla każdego zarejestrowanego uczestnika zapewniamy specjalny sprzęt treningowy, począwszy od specjalnych palcatów, po syntetyczne symulatory szabel różnego typu z maskami.

MIEJSCE

CDSW czyli Centrum Dawnych Sztuk Walki, ul Kolejowa 8c w Warszawie!

http://cdsw.pl/

DOJAZD


Zachęcamy do obejrzenia mapy gogle, po wpisaniu „Centrum Dawnych Sztuk Walk” znajdziemy PIN wskazujący dokładną lokalizację:
google maps
Dojazd Taksówką:
Kolejowa 8 c, jeżeli nawigacja taksówkarza nie będzie potrafiła znaleźć numeru to warto powiedzieć że to obok klubu odessa w drugim rzędzie magazynów
Dojazd samochodem: 
Wzdłuż rampy pod CDSW jest należący do klubu parking więc nie ma obaw o zostawienie samochodu
Dojazd komunikacją miejską:
Z dworca Centralnego
Autobus 127 do placu Zawiszy(ten plac gdzie znajduje się hotel Sobieski) i spacer obok muzeum kolejnictwa ulicą towarową aż do kolejowej
Ewentualnie
Tramwaj 10 do przystanku Karolkowa 01 i spacer ulicą karolkową i przyokopową aż do kolejowej. 
Z dworca Zachodniego


 


REJESTRACJA

prosimy o rejestrację pod poniższym linkiem:

REJESTRACJA

Ogólny koszt seminarium to 140 PLN od uczestnika. Dla grup przewidujemy atrakcyjne zniżki.

160 PLN dla każdego nowego uczestnika.

120 PLN kosztuje część powtókowa, czyli także wrprowadzająca zupełnie początkujących w arkana naszej rodzimej broni.

W celu rejestracji należy przesłać bezzwrotną zaliczkę 40 PLN na konto przesłane w mailu zwrotnym po ukończeniu rejestracji!


 

Ilość miejsc ograniczona!
Zdjęcia z poprzednich edycji:

LINK

LINK
 Galeria

Nasi partnerzy