20 października 2019


Nowy uczestnik
180,00 zł
Uczestnik kontynuujący
160,00 zł
Uczestnik kontynuujący od co najmniej 3 warsztatów
140,00 zł
Tylko blok podstawowy
120,00 zł

Szermierze!

Kolejny raz spotykamy się w Warszawie na warsztatach szabli już 20. Września! 

PROFIL ZAJĘĆ

Nasz profil zajęć ulega w tej serii warsztatowej nieznacznej zmianie. Oczywiście pozostajemy z naszym modelem pracy na grze, czyli ustalonej sekwencji ruchów wykorzystywanej w różnych modelach taktycznych. Co to oznacza? Otóż każde ciecie musi zostać wykonane w inny sposób zależnie od tego jak zachowuje się przeciwnik, w ten sposób pokażemy w jaki sposó reagować na przeciwnika pasywnego, agresywnego, czy wielu innych.

Dodatkowo naszą ważną nowością stają się nasze "cięcia literaturowe". Występujące w litearturze pieknej XVIII i XIX wieku, jako swoiste nazwy cięć wielkich szermierzy oraz takie, które faktycznie były specyficznie nazywane przez szermierzy. (niektóre nawet już w XII wieku jeszcze nie w kontekście szabli) . W trakcie badań poświęconych technikom szablowym można było dotrzeć do wielu technik, które albo były albo tak nazywane już w kontekście szabli, bądź ich odzwierciedlenie w świecie szermierki szablą XVIII wieku. Charakterstyczne cięcia wykorzystywane przez wiele narodów, świetnie komponują się jako ważna ciekawostka ucupełniająca nasze warsztaty.  

Nie zmienia to naturalnie naszego rdzenia systemu, którego będziemy uczyć się cały czas, rozwijając jego poznanie w wielu nowych obszarach. Jednak dociekliwi chętnie skorzystają z Cięcia Referendarskiego, będącego nie tylko fantazją Żewuskiego, ale prawdziwą akcją polecaną przez Thomasa Page'a w jego podręczniku z 1740 roku! 
 

Zajęcia zgodnie z poprzednią tradycją składać się będą z dwóch etapów - etap utrwalania podstaw oraz etap zaawansowany. Przy czym tym razem etap zaawansowany będzie psiadał osobny miniblok, gdzie przygootwane będa specjalne pozorniki do cięć wyposażone w sepcjalny stojak pwypożcyzony przez sekcję warszawską ARMA-PL!

Etap utrwalania składać się będzie z powtórką podstaw oraz krótką analizą poprzednich zajęć. Ten etap jest najlepszym momentem dla osób początkujących w celu wprowadzenia w sztukę walki szablą. Jednocześnie umożliwia on zrozumienie podstaw potrzebnych do przejścia na drugi etap.

Nasz podstawowy układ cięć

Etap zaawansowany natomiast jest zróżnicowany - tutaj podzielimy się na grupy zależnie od poziomu zrozumienia tematu i rozwijać będziemy odpowiednie rzeczy na poziomach adekwatnych dla uczestników. Oznacza, to że mimo, że ćwiczyć będziemy potencjalnie to samo, wprowadzana będzie odmienna ilość dodatkowych informacji  - jak rozwiązania taktyczne, szczegóły biomechaniczne każdego ruchu czy bardziej skomplikowane aspekty analizowanego materiału.

Dziewiąte spotkanie rozwinie temat taktyki, przeanalizujemy kilka dodatkowych gier i rozwiniemy temat Przed, Po oraz Natychmiast, czyli istotnymi zasadami rozumienia tempa w walce stosowanymi w dawnej szermierce. Zasady te omówimy na kilka sposobów, wykorzystując też podział na przeciwnika Silnego oraz Słabego, znamionujące zachowania i sposób reakcji naszego przeciwnika na walkę

Szermierka polską szablą


Szermierka szablą w  Polsce była niezwykle popularnym zjawiskiem. Szkolili się w niej zarówno żołnierze, jak i dzieci często nawet w formie rekreacyjnej. Istnienie polskiej szermierki podkreśla kilka źródeł zachodnich oraz rodzimych. Termin szermierka krzyżowa, termin przypisywany polskiej szermierce już w XVII wieku, to termin dużo starszy. Bierze się on z całej gałęzi systemów  epoki średniowiecza min. miecza. 
Więcej na ten temat w poniższych linkach

Czy polska szermierka istniała?

Omówienie wybranych źródeł dotyczących szabli polskiej

Tradycja szermierki krzyżowej, czyli nie tylko szabla

Techniki szermierki krzyżowej w innych źródłach XVII wieku

Stary oraz nowy model szermierki siecznej


Cięcie będące najważniejszą cechą szermierki szablą wschodniej Europy, co podkreślone jest w wielu podręcznikach zachodnich opisujących sztukę władania szablą przez Polaków, Węgrów, Turków, czy Tatarów i Czerkiesów. Prawidłowe cięcie zawsze składa się z odpowiedniego przygotowania samego cięcia oraz samego cięcia. Przygotowanie cięcia jest kluczowym aspektem dobrego działania szablą. W trakcie zaawansowanych zajęć korzystamy często z pokrewnego systemu Espadon, czyli szermierki siecznej, której także uczono w polskich szkołach rycerskich w XVIII wieku.

Więcej o Espadon

Szabla polska a system dojrzały

 

PLAN

Warsztat trwać będzie 6 godzin, plus 30minutowa przerwa i kilka krótkich kilkuminutowych przerw.

BLOK PODSTAWOWY

12:00 – 12:20 Zgodnie z tradycją  - dwa słowa wstępu.
12:20 – 12:35 Rozgrzewka
12:40 – 13:30 podstawowe układy cięć oraz praca nóg.
13:30 – 14:30 Wykorzystanie gry do treningu szabli. Przypomnienie i omówienie cięć literaturowych. Takyczne zastosowanie działań oraz gry w walce.

14:30 – 15:00 Przerwa długa

BLOK ZAAWASOWANY

15:00– 15:10 Rozgrzewka i mobilizacja
15:10 – 16:00 Słaby oraz Silny przeciwnik. Rozumienie różnych modeli taktycznych.
16:00 – 16:30 Sztych krzywą szablą
16:30 – 17:15 Węgierski Odlew, Głowa, Piekielna Polska Czwarta, Tatarczyk, Ciecie Referendalskie analiza w kontekście różnych modeli taktycznych

BLOK CIĘĆ
17:15 - 18:00 Cięcia ostrą szablą oraz kontrolowane sparringi

 

SPRZĘT

Na cześć podstawową nie potrzebny będzie żaden sprzęt. Mimo to, prosimy o przyniesienie dwóch rzeczy - rękawiczek w celu zapobiegnięcia otarciom oraz nakryć głowy pod maski szermiercze - ze względów higienicznych oraz z tego, ze stanowią one dodatkowe wytłumienie.

Na cześć zaawansowaną, prosimy o przyniesienie maski szermierczej oraz suspensorium.

Każdy uczestnik ma możliwość przyniesienia swojego sprzętu na zajęcia, jednak nie mamy żadnych wymagań, ponieważ dla każdego zarejestrowanego uczestnika zapewniamy specjalny sprzęt treningowy, począwszy od specjalnych palcatów, po syntetyczne symulatory szabel różnego typu z maskami.

MIEJSCE

CDSW czyli Centrum Dawnych Sztuk Walki, ul Kolejowa 8c w Warszawie!

http://cdsw.pl/

DOJAZD


Zachęcamy do obejrzenia mapy gogle, po wpisaniu „Centrum Dawnych Sztuk Walk” znajdziemy PIN wskazujący dokładną lokalizację:
google maps
Dojazd Taksówką:
Kolejowa 8 c, jeżeli nawigacja taksówkarza nie będzie potrafiła znaleźć numeru to warto powiedzieć że to obok klubu odessa w drugim rzędzie magazynów
Dojazd samochodem: 
Wzdłuż rampy pod CDSW jest należący do klubu parking więc nie ma obaw o zostawienie samochodu
Dojazd komunikacją miejską:
Z dworca Centralnego
Autobus 127 do placu Zawiszy(ten plac gdzie znajduje się hotel Sobieski) i spacer obok muzeum kolejnictwa ulicą towarową aż do kolejowej
Ewentualnie
Tramwaj 10 do przystanku Karolkowa 01 i spacer ulicą karolkową i przyokopową aż do kolejowej. 
Z dworca Zachodniego


 


REJESTRACJA

prosimy o rejestrację pod poniższym linkiem:

REJESTRACJA

Ogólny koszt seminarium to 160 PLN od uczestnika. Dla grup przewidujemy atrakcyjne zniżki.

180 PLN dla każdego nowego uczestnika.

120 PLN kosztuje część powtókowa, czyli także wrprowadzająca zupełnie początkujących w arkana naszej rodzimej broni.

Osoby, które mają na koncie ponad 3 warsztaty otrzymują specjalną zniżke 140 pln.

W celu rejestracji należy przesłać bezzwrotną zaliczkę 40 PLN na konto przesłane w mailu zwrotnym po ukończeniu rejestracji!


 

Ilość miejsc ograniczona!
Zdjęcia z poprzednich edycji:

LINK

LINK

Nasi partnerzy